Cmentarze Komunalne w Bogdańcu

Regulamin

 CMENTARZ KOMUNALNY

W BOGDAŃCU i CHWAŁOWICACH

ZARZĄDCA: URZĄD GMINY W BOGDAŃCU

UL. MICKIEWICZA 45

TEL. (95) 751 0210 (WEW. 31) LUB (95) 723 73 91

GODZINY PRACY: PONIEDZIAŁEK 7:30-17:00

WTOREK – CZWARTEK 7:30 - 15:30

PIĄTEK 7:30 - 14:00

 

 

REGULAMIN CMENTARZY KOMUNALNTCH GMINY BOGDANIEC

 

Rozdział 1.

 

§ 1. Cmentarz Komunalny na terenie Gminy Bogdaniec jest miejscem pochówku osób zmarłych bez względu na ich narodowość, wyznanie i światopogląd.

§ 2. Zarządzanie Cmentarzem Komunalnym w Gminie Bogdaniec, zwanym dalej „Cmentarzem” należy do Wójta Gminy Bogdaniec.

§ 3. Osoby przebywające na terenie Cmentarza obowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym, dbania o porządek i czystość na odwiedzanych grobach i w ich otoczeniu.

§ 4. Na terenie Cmentarza bezwzględnie niedozwolone jest:

1) przebywanie w stanie nietrzeźwym,

2) uprawianie żebractwa,

3) wprowadzanie zwierząt,

4) montowanie ławek w ciągach komunikacyjnych (alejkach),

5) poruszanie się po terenie cmentarza rowerami i motocyklami,

6) prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej lub zarobkowej,

7) wyrzucanie śmieci w miejsca do tego nie przeznaczone,

§ 5. Na terenie Cmentarza zakazuje się bez uprzedniego zgłoszenia Zarządcy Cmentarza dokonywania następujących czynności:

1) wyznaczania miejsca i kopanie grobów,

2) wjeżdżania pojazdami mechanicznymi,

3) wykonywania prac kamieniarskich i budowlanych,

4) wykonywania ceremonii pogrzebowych,

5) umieszczania tablic reklamowych w tym przy ogrodzeniach.

 

Rozdział 2.

Rodzaje grobów, opłaty i likwidacja grobu

 

§ 6 Na terenie Cmentarza grzebanie zmarłych odbywa się według kolejności miejsc i zgodnie z planem zagospodarowania i numeracją kwater.

§ 7. Na Cmentarzu urządza się groby:

1) ziemne,

2) murowane pojedyncze,

3) murowane wieloosobowe,

4) urnowe.

§ 8. Miejsca pod grób sprzedawane są według stawek opłat ustalonych przez Radę Gminy Bogdaniec. Opłaty te pobierane są przez Zarządcę nie później niż w dniu pogrzebu.

§ 9. Zakup miejsca pod grób „za życia” jest możliwy tylko za zgodą Wójta Gminy Bogdaniec wydaną na pisemny wniosek zainteresowanego.

§ 10. Opłata za miejsce pod grób  murowany wieloosobowy i urnowe jest opłatą jednorazową.

§ 11. Opłaty za miejsca pod groby ziemne  wnosi się na okres 20 lat.

§ 12. Przedłużenie umowy na dalszy okres 20 lat wymaga ponownego uiszczenia opłaty za miejsce pod grób w wysokości obowiązującej w dniu jej płatności.

§ 13. Wykorzystanie grobu murowanego wieloosobowego do każdego następnego pochowania, a także przekształcenie grobu pojedynczego murowanego i grobów ziemnych w grób murowany wieloosobowy wymaga uiszczenia stosownej opłaty.

§ 14. Odnowienie prawa do miejsca pod grób winno być dokonane w roku kalendarzowym, w którym wygasa ważność poprzedniej opłaty, a w sytuacjach szczególnych może być przedłużone nie dłużej niż o rok.

§ 15. Wszystkie groby ziemne po upływie 20 lat od pochowania lub wniesienia ostatniej opłaty, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 3 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. Nr 23, poz. 295 ze zm.), mogą być likwidowane i ponownie wykorzystane do chowania zmarłych, jeżeli zainteresowane osoby, lub instytucje nie zgłoszą zamiaru przedłużenia terminu ich ważności na następny okres i nie uiszczą stosownych opłat. Nie dotyczy to grobów murowanych przeznaczonych do chowania urn (art.7 ust.3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych).

§ 16. Likwidacja grobu winna być poprzedzona informacją umieszczoną na grobie, na co najmniej 12 miesięcy przed terminem jego likwidacji, a o fakcie zamiaru likwidacji grobu Zarządca powiadamia w miarę możliwości osoby opiekujące się grobem.

§ 17. Z czynności związanych z likwidacją grobu Zarządca Cmentarza sporządza protokół.

 

Rozdział 3.

Załatwianie spraw formalno-organizacyjnych

 

§ 18. Załatwianie spraw formalno-organizacyjnych niezbędnych do przyjęcia zwłok do pochowania na Cmentarzu, jak też innych spraw związanych z działalnością Cmentarza, odbywa się w biurze Zarządcy Cmentarza w dniach i godzinach urzędowania Urzędu Gminy.

§ 19. W sytuacjach szczególnych załatwianie spraw, o których mowa w §20 odbywa się w terminach uzgodnionych z Zarządcą Cmentarza.

§ 20. Pochówek na Cmentarzu następuje po przedstawieniu poniższych dokumentów:

1) karty zgonu zawierającej adnotację Urzędu Stanu Cywilnego o zarejestrowaniu zgonu, a w przypadku przyjęcia do pochowania zwłok osoby zmarłej poza granicami kraju, karta zgonu wystawiona w języku innego państwa, winna być przedłożona  w wersji przetłumaczonej na język polski przez tłumacza przysięgłego,

2) zezwolenia prokuratora dołączonego do karty zgonu w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo.

 

Rozdział 4.

Ochrona przyrody

 

§ 21. Cmentarz należy utrzymywać jako teren zielony o założeniu parkowym.

§ 22. Zieleń na Cmentarzu ( drzewa, krzewy, trawniki, kwiaty ) podlega ochronie przed niszczeniem.

§ 23. Sadzenie lub wycinanie drzew na terenie Cmentarza może nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach zgodnie z planem zagospodarowania terenu Cmentarza.

§ 24. Sadzenie lub usunięcie drzewa z terenu Cmentarza odbywa się na wniosek pisemny strony skierowany do Zarządcy Cmentarza.

 

Rozdział 5.

Zasady funkcjonowania osób fizycznych i wykonawców wykonujących prace na Cmentarzu

 

§ 25. Dysponenci miejsc grzebalnych mogą wykonywać roboty we własnym zakresie lub zlecać je wybranym przez siebie wykonawcom, po uprzednim uzyskaniu akceptacji Zarządcy Cmentarza.

§ 26. Przed wykonaniem nagrobka osoba uprawniona lub upoważnione przedsiębiorstwo kamieniarskie winni są na 1 dzień przed planowanym rozpoczęciem robót:

1)dokonać zgłoszenia u Zarządcy cmentarza, które powinno zawierać:

a) imię, nazwisko i adres wykonawcy,

b) lokalizację grobu,

c) wymiar nagrobka,

d) rodzaj prac

2)zapoznać się z niniejszym Regulaminem,

3)dokonać opłaty według obowiązującego cennika.

 

§ 27. Zgłoszenie robót wykonawca wypełnia każdorazowo na jeden ściśle określony grób lub ceremonię. W przypadku prac przy kilku obiektach wymagane jest odrębne zezwolenie na każdy z nich.

§ 28. Miejsca grzebalne, na których wykonywane mają być roboty, muszą być opłacone zgodnie z obowiązującymi opłatami.

§ 29. Zakres robót nie może wykraczać poza granice miejsca grzebalnego.

§ 30. Prowadzenie robót może odbywać się w terminach ustalonych z Zarządcą Cmentarza.

§ 31. W przypadku, gdy w sąsiedztwie robót odbywa się ceremonia pogrzebowa, dla zachowania powagi i szacunku osobie zmarłej, wykonawca zobowiązany jest do przerwania prac na czas trwania pochówku.

§ 32. Wszystkie prace budowlane winny być wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami

o bezpieczeństwie i higienie pracy.

§ 33. Po zakończeniu robót wykonawca zobowiązany jest do uprzątnięcia terenu i wywozu wszystkich materiałów i gruzu pozostałych po robotach, a także naprawić wszelkie szkody powstałe w wyniku prowadzonych prac. Zabrania się pozostawiania starych pomników na terenie cmentarza.

§ 34. Zarządzający Cmentarzem nie ponosi odpowiedzialności z tytułu jakości, kosztów, terminów wykonania robót, gwarancji i innych parametrów robót, które winny być przedmiotem umowy między zlecającym roboty a wykonawcą.

 

Rozdział 6.

Postanowienia końcowe

 

§ 35 W przypadku naruszenia postanowień niniejszego Regulaminu Zarządzającemu Cmentarzem służą uprawnienia wynikające z przepisów szczególnych regulujących poszczególne rodzaje naruszeń.

§ 36. W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295 ze zm.) wraz z przepisami wykonawczymi do tej ustawy.

up